Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Jest taka biblioteka… - Edyta Grabowska-Gwardiak

Umberto Eco, wielki włoski pisarz i filozof, powiedział, że kto czyta książki, żyje podwójnie. To zdanie nabiera szczególnego sensu dla osób z dysfunkcjami narządu wzroku, ponieważ książka to dla nich pewnego rodzaju okno na świat.

Jest w Legnicy takie wyjątkowe miejsce, w którym to okno jest duże, szerokie, wiele z niego widać i chętnie się w nim przesiaduje. To Filia Zbiorów Muzycznych i Specjalnych Legnickiej Biblioteki Publicznej. Znajduje się ona, jakby powiedział Stanisław Tym, w pięknych okolicznościach przyrody, bo w sąsiedztwie urokliwego parku. Z jej dużych okien widać go znakomicie, a wiosną i latem słychać ptasie trele i świergot. Filia mieści się przy ulicy wieszcza Adama Mickiewicza, który zapewne czuwa nad zbiorami, bo i jego liczne dzieła można tu znaleźć.

Nowoczesne i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wnętrza zgromadziły skarby, po które chętnie sięga spore, bo liczące czterysta pięćdziesiąt dwie osoby, grono czytelników i słuchaczy. Słuchaczy – wszak to, jak się ją popularnie w naszym mieście nazywa, biblioteka muzyczna. Na przestronnych półkach znajdziemy tu: 2185 książek nagranych na kasety magnetofonowe, 2684 audiobooki, a także 4270 płyt z muzyką klasyczną i rozrywkową. Biblioteka posiada również pokaźny zbiór książek i czasopism poświęconych muzyce oraz płyt DVD z operami i filmami muzycznymi. Od niedawna zasoby powiększyły się o sporą kolekcję instrumentów, których budowę i historię poznają tu dzieci na zajęciach umuzykalniających. Warto wspomnieć, że filia dysponuje stanowiskiem do odsłuchiwania płyt, w tym także winylowych. Cenną inicjatywą, szczególnie dla osób starszych lub niesamodzielnych, jest usługa „Książka na telefon”. Dzięki niej liczba osób wykluczonych z czytelnictwa przez chorobę lub niepełnosprawność maleje, a wspomniane wcześniej okno na świat nigdy się nie zamyka.

Dobrymi duchami tego niezwykłego miejsca są panie: Edyta Wierzbicka i Violetta Smętek. Jak nikt inny potrafią doradzić wybór płyty lub audiobooka, opowiedzą o autorze, podsuną nowości, wymienią się opinią o lekturze. Zawsze mają dla swoich czytelników czas i życzliwy uśmiech.

Szczególnie dobrze czują się tu czytelnicy z dysfunkcjami wzroku, ponieważ od wielu lat biblioteka z wielkim zaangażowaniem współpracuje z legnickim kołem Polskiego Związku Niewidomych. Niewidomi odbiorcy kultury, w tym także seniorzy, mogą uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach muzycznych zatytułowanych „Galeria Dobrego Piosenkarza” oraz w projekcjach filmów z audiodeskrypcją. Biblioteka organizuje je dzięki Mazowieckiemu Stowarzyszeniu Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto” z Płocka. Pokazy odbywają się w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z audiodeskrypcją dla osób niewidomych”. Miłośnicy X muzy obejrzeli już wiele dzieł polskiej i światowej kinematografii, między innymi „Pokój”, „Cichą noc”, „Zanim się pojawiłeś”, „Turystę” i „Czarnego łabędzia”. To cenna inicjatywa, bo pozwala być na bieżąco ze sztuką filmową w mieście, które, niestety, niewiele jeszcze robi w kwestii dostępności dóbr kultury dla osób z niepełnosprawnościami.

Bogate zasoby, przyjazne wnętrze, profesjonalizm i serdeczność bibliotekarek sprawiają, że chętnie się tu bywa, a słowa Umberto Eco nie są w wypadku tej placówki tylko kolejną złotą myślą…

Edyta Grabowska-Gwardiak

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.