Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Zasady dorabiania do świadczeń rentowych i emerytury, część I (sierpień 2015 r.)

Wiele osób niepełnosprawnych ma prawo do pobierania świadczeń rentowych. Jest to związane z tym, że osoby te przeważnie są uznane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych za niezdolne do pracy, a z takim orzeczeniem wiążą się najczęściej uprawnienia do renty.

Na samym początku należy przypomnieć, że posiadanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy lub o całkowitej niezdolności do pracy i do samodzielnej egzystencji nie oznacza, że nie możemy podejmować aktywności zawodowej. Jest to możliwe i dopuszczone przez przepisy. Akty prawne mówią jedynie, że osoba uznana za niezdolną do pracy powinna wykonywać pracę na stanowisku przystosowanym do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Co istotne, trzeba wiedzieć, że same przepisy, na podstawie których nabywa się uprawnienia rentowe i emerytalne, mówią o tym, że do tych świadczeń można dorobić określone kwoty.

W niniejszym materiale nie będziemy analizować warunków, jakie trzeba spełnić, by otrzymać konkretną rentę, zajmiemy się natomiast kwestią możliwości łączenia świadczeń z ubezpieczenia społecznego ze sobą, łączeniem pobierania renty z osiąganiem innych przychodów, a także zagadnieniami wpływu wysokości i rodzaju tego przychodu na sam fakt pobierania oraz wysokość świadczenia rentowego.

Powszechnie znanymi i pobieranymi świadczeniami są:

  1. renta socjalna;
  2. renta z tytułu niezdolności do pracy (zwana rentą inwalidzką). Ta ostatnia może być rentą:
    • z tytułu całkowitej niezdolności do pracy lub
    • z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

    Wysokości tych dwóch rodzajów rent są nieco inne, natomiast zasady dorabiania do nich – jednakowe, stąd w niniejszym opracowaniu będziemy mówić ogólnie o rencie z tytułu niezdolności do pracy lub o rencie inwalidzkiej (mając na myśli zarówno rentę z tytułu całkowitej, jak i częściowej niezdolności do pracy);

  3. renta z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, zwana dalej rentą wypadkową;
  4. renta szkoleniowa;
  5. renta rodzinna.

Dominika Buchalska, adwokat

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu TYFLOSERWIS - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.