Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Wielka Gala Integracji - piękna i trudna - Dorota Koprowska

Tegoroczna, już 23. edycja Gali odbyła się 17 listopada 2018 roku w Warszawie i miała szczególny charakter, ponieważ była poświęcona Piotrowi Pawłowskiemu. Również Medale Przyjaciel Integracji, które w tym roku były wyjątkowym wyróżnieniem, przyznano wieloletnim asystentom i przyjaciołom tego znanego w środowisku osób z niepełnosprawnościami działacza.

 

Piotr Pawłowski, założyciel i wieloletni prezes Fundacji Integracja był właśnie pomysłodawcą i dotychczasowym gospodarzem Gali. Niestety, tegorocznej edycji już nie poprowadził. Odszedł bowiem ponad miesiąc wcześniej (zmarł niespodziewanie na początku października). Bez Piotra Pawłowskiego nie byłoby nie tylko samej Gali, ale również Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja i przede wszystkim tych wszystkich akcji, które zainicjował. Uroczystość była więc pożegnaniem tego niezwykłego człowieka instytucji i podziękowaniem mu za jego dokonania. Najpierw uczczono go minutą ciszy x3578.html , potem – słowami. Znanego rzecznika spraw osób niepełnosprawnych wspominali bliscy: małżonka – Ewa Pawłowska, przyjaciele i inne osoby, które spotykały go na swojej drodze. Żona Piotra na samym początku powiedziała, że jest taka śmierć, która mobilizuje, która nie odbiera wiary, ufności, siły i nadziei, która nie zabija miłości i, zwracając się do męża, powiedziała, że to jemu poświęcona jest ta Gala. Wyznała też m.in., że mąż był szczęśliwym i spełnionym człowiekiem oraz że wierzył w to, że coś zawsze jest po coś.

Trudna Gala i pogodne, radosne wspomnienia

Wspomnienia o prezesie Integracji dotyczyły zarówno spraw zawodowych, jak i prywatnych. Snuły je osoby obecne na Gali oraz uwiecznione w nagraniach. Piotra Pawłowskiego przywoływano także na zdjęciach i filmach. Jakim człowiekiem był?

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, postrzegał go jako osobę z niespożytą energią, umiejącą zbudować autorytet, wulkan optymizmu, dowcipu, inteligencji. Jak powiedział, była to jedna z trzech najważniejszych postaci, które poznał w swoim życiu. Przyznał, że nie potrafi mówić o nim w czasie przeszłym. – Dzięki temu, jaki był i co zrobił, Piotr jest – podsumował jego życie Wojciech Szczurek.

Wspominał, że prezes był bardzo zaangażowany w tworzenie Gdyni bez barier, za co jej mieszkańcy są mu wdzięczni. Był takim drogowskazem myślenia o nowoczesnym mieście jako miejscu wrażliwym na problemy osób niepełnosprawnych. W uznaniu jego zasług na tym polu trafił do elitarnego grona Honorowych Obywateli Gdyni.

Piotra Pawłowskiego wspominano jako skromnego, inspirującego człowieka z poczuciem humoru, uśmiechniętego, z dystansem do siebie. Goście opowiadali także, że poza Integracją, która była jego „dzieckiem” można było z nim rozmawiać na każdy inny temat. Był błyskotliwy, był pasjonatem życia – tak m.in. został zapamiętany.

Wśród osób wspominających Piotra Pawłowskiego była również Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej oraz Maja Komorowska, której list został odczytany i która wspominała go jako człowieka kierującego się w życiu miłością do drugiego człowieka i słowami Ewangelii: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”.

Tegoroczną Galę poprowadzili: Olga Bończyk, aktorka i piosenkarka oraz Tomasz Wolny, dziennikarz TVP i prezenter. Oni także skorzystali z okazji, by podzielić się swoimi wspomnieniami, ponieważ dobrze znali Piotra i z nim współpracowali. – Odważnie myślał i miał niezwykły dar przekonywania. I to jego dzieło będzie trwać – powiedział Tomasz Wolny. – Piotr był człowiekiem czynu i wielkiej wiary. Czuć jego obecność – dodał.

Mimo takich okoliczności, na tegorocznej, „pięknej i trudnej Gali” nie zabrakło uśmiechu, ciepła i radosnych momentów – właśnie za sprawą opowieści o Piotrze Pawłowskim. – Każde wspomnienie z nim związane jest pogodne, radosne, śmieszne – ocenił Tomasz Wolny. Olga Bończyk mówiła z kolei o tym, że Piotr zostawił po sobie nie tylko wspomnienia, ale przede wszystkim zobowiązanie, żeby działać dalej.

Swego rodzaju podziękowaniem dla tegorocznego bohatera Gali był występ artystów, m.in. Romana Roczenia – który muzycznie pożegnał Piotra Pawłowskiego jako swojego przyjaciela; Vlodiego Tafla – niepełnosprawnego perkusisty oraz Janusza Radka jako gwiazdy wieczoru.

Medal Przyjaciela Integracji dla wyjątkowych osób

Podczas wydarzenia wręczono, jak zawsze, Medale Przyjaciel Integracji, które w tym roku były wyjątkowym wyróżnieniem. Przyznane zostały wieloletnim asystentom i przyjaciołom Piotra Pawłowskiego. Nowa prezes Integracji Ewa Pawłowska w towarzystwie wszystkich pracowników stowarzyszenia, całej „rodziny” Integracji, wręczyła je Janinie Graban i Michałowi Walewskiemu. Jak mówiła wdowa po Piotrze, to jego oddani współpracownicy – osoby godne zaufania, z którymi rozumieli się bez słów i którzy spełniali jego oczekiwania, zanim je wypowiedział, słowem – po prostu prawdziwi przyjaciele na dobre i złe, którzy opiekowali się jej mężem i nie odstępowali go na krok. Podziękowała też całemu zespołowi Integracji, z którym ma zamiar kontynuować misję Piotra. Laureaci nagrody nie kryli ogromnego wzruszenia. – On jest w naszych sercach cały czas, mimo że fizycznie go już nie ma. Jego myśli, jego duch nie opuszczają nas i dają nam siły, by każdego dnia to „dziecko”, które nazywał Integracją, dalej wychowywać, by wzrastała i piękniała – powiedział Michał Walewski.

Nagrody za „Warszawę bez barier”

Jednym z punktów Gali była dyskusja o rządowym programie Dostępność Plus. W panelu tym uczestniczyli m.in. Krzysztof Kotynowicz – prezes Towarzystwa Głuchych, Kamil Kowalski – projektant dostępności z Fundacji Integracja, jako przedstawiciel samorządu wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej oraz Piotr Krasuski z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Rozmawiano o szansach związanych z realizacją programu, który określony został przez prowadzącego panel jako „nadzieja na lepsze jutro”.

Mówiono m.in. o oczekiwaniach osób głuchych jako grupy, której niepełnosprawności nie widać. Zwieńczeniem w temacie dostępności było podsumowanie rocznych działań na rzecz osób z niepełnosprawnością realizowanych na terenie Warszawy przez stowarzyszenie Przyjaciół Integracji we współpracy z urzędem miasta stołecznego. Jak co roku towarzyszyło mu rozstrzygnięcie konkursów na rzecz dostępności w ramach projektu „Warszawa bez barier”. Nagrody przyznane przez Kapitułę Konkursu wręczała Donata Kończyk, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności.

W konkursie „Warszawska inwestycja bez barier” w 2018 roku nagrodzono:

  • 1) Bank BGŻ BNP Paribas – w kategorii Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy – za oddział banku w budynku Centrum Marszałkowska i jego pełną dostępność do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, estetykę rozwiązań oraz planowane ułatwienia dla klientów z pozostałymi niepełnosprawnościami. Doceniono także politykę banku, która udowadnia, że nowoczesna bankowość to inne podejście do klienta, również tego z niepełnosprawnością;
  • 2) Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” – w kategorii Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt użyteczności publicznej – za budynek Centrum i wzorcową dostępność obiektu dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Wiele rozwiązań zastosowanych w budynku wybiega poza prawnie określone minimum dla tego typu placówek. Budynek to dowód na to, że dostępny obiekt może oznaczać również piękno i nowoczesność;
  • 3) Zachętę – Narodową Galerię Sztuki za gmach Zachęty – w kategorii Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt zabytkowy – za dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością jednego z najbardziej rozpoznawalnych i reprezentacyjnych stołecznych obiektów historycznych. Doceniono również integracyjną ofertę kulturalną Zachęty, zakładającą maksymalne udostępnienie jej programu odwiedzającym, niezależnie od ich stopnia sprawności fizycznej czy intelektualnej;
  • 4) Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy – w kategorii Najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością obiekt samorządu terytorialnego – za kompleks szkolno-sportowy przy ul. Dzieci Warszawy 42 i pełne dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową publicznej placówki oświatowej o nieintegracyjnym profilu.

Nagrodę za „Serwis www bez barier” otrzymał Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie za odpowiednio zaprojektowaną i prowadzoną stronę Uczelni zut.edu.pl. Serwis uczelni zaprojektowano zgodnie z wymogami WCAG 2.0, ale nagroda uwzględniała też jego konsekwentne uzupełnianie w sposób przyjazny osobom z niepełnosprawnością. – Warto wymagać od siebie – powiedziała jego przedstawicielka, odbierając nagrodę i dodała, że robi to także z szacunku do drugiego człowieka.

W konkursie „Aplikacje bez barier” w kategorii:

  • 1) Koncepcja aplikacji mobilnej adresowana do osób z niepełnosprawnością – przyznano wyróżnienie Blind Foundation Voice Service firmy Sonnar Interactive. To aplikacja, która umożliwia szybki dostęp do audioboków, w szczególności osobom niewidomym; co ciekawe stworzona w Nowej Zelandii. Jak przyznał reprezentant firmy, ma nadzieję, że aplikacja będzie także dostępna w Polsce;
  • 2) Najlepsza aplikacja mobilna dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością – nagrodzono ING Bank Śląski S.A. za aplikację Moje ING mobile, która jest użyteczna i dostępna zarówno dla osób sprawnych, jak i użytkowników z różnymi rodzajami niepełnosprawności, a tym samym stanowi doskonały przykład projektowania uniwersalnego. Nagrodę pieniężną za wygraną w konkursie Bank przekazał Fundacji ING Dzieciom;
  • 3) Wyróżnienie w tej kategorii przyznano natomiast aplikacji AudioMovie Fundacji Siódmy Zmysł (w imieniu konsorcjum naukowego realizującego projekt „AudioMovie – Kino dla Wszystkich”).

Przez 23 lata Wielka Gala Integracji stała się wydarzeniem symbolicznym i wręcz kultowym. Jest to okazja do podsumowania działań na rzecz osób z niepełnosprawnością w danym roku i obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Poza kulturalnym wydarzenie ma również – zgodnie z nazwą organizatora – wymiar integracyjny. To przecież już od prawie ćwierć wieku spotkanie środowiska osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności z całego kraju, a także osób publicznych, polityków, przedstawicieli mediów, firm zaangażowanych w działania na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz przedstawicieli NGO. Gala obyła się w Arenie Ursynów, uczestniczyło w niej dwa i pół tysiąca gości.

Dorota Koprowska

 

Źródło:

www.integracja.org

www.niepelnosprawni.pl

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.