Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Możesz zobaczyć, co w kulturze

Trwa właśnie wielkie święto kultury dostępnej. Miłośnicy filmu, teatru, sztuki, literatury czy architektury mogą je obchodzić tylko w jeden sposób: biorąc udział w dwóch ważnych dla środowiska osób z dysfunkcją wzroku imprezach – w X Festiwalu Kultury i Sztuki w Płocku oraz Festiwalu Kultury bez Barier w Warszawie. Tegoroczna formuła wielu wydarzeń sprawia, że łatwiej w nich uczestniczyć osobom, dla których dojazd do festiwalowych miejsc zazwyczaj był problemem.

 

Płock – w tym roku tylko online

Wszystkie wydarzenia X Festiwalu Kultury i Sztuki w Płocku – ze względu na pandemię – dostępne są tylko w postaci online. Festiwal rozpoczął się w sobotę, 19 września spektaklem „Proces”, a kończy koncertem Marka Dyjaka w piątek, 25 września. Jest więc jeszcze trochę czasu, by skorzystać z tego, co proponuje nam organizator wydarzenia, czyli Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. Przed nami takie perełki, jak: „Kraina miodu” – macedoński dokument w reż. Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova, „1917” – film wojenny w reż. Sama Mendesa czy koncert Marka Dyjaka. A także dyskusje, spotkania oraz relacja z przyznania nagród za najlepszą audiodeskrypcję filmową.

W ramach Festiwalu wszyscy chętni zwiedzą – oczywiście online – wyjątkowe miejsca i zabytki Płocka. Na wycieczkę możemy się wybrać w dowolnym czasie, ponieważ krótkie, około 10-minutowe, opowieści o mieście dostępne są cały czas na stronie Festiwalu https://fkison.defacto.org.pl/festiwalowy-plock/ W filmach pojawiają się fragmenty audiodeskrypcji oraz nagrań binauralnych. Każdy widz z dysfunkcją wzroku będzie miał okazję przejść się po płockiej starówce, zajrzeć do Muzeum Mazowieckiego, wybrać się na spacer po Bulwarach Wiślanych, i przede wszystkim dowiedzieć się czegoś więcej o dawnej stolicy Polski.

By uczestniczyć w pozostałych wydarzeniach, trzeba się zarejestrować. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na stronie: http://fkison.defacto.org.pl/zarejestruj-sie/, a w razie problemów technicznych można zwrócić się o pomoc do: Radosława Morawskiego: morradek@gmail.com, tel. 502 277 386 lub Jerzego Myszaka: festiwal@defacto.org.pl, tel. 602 303 038

 

Program X Festiwalu Kultury i Sztuki w Płocku:

23 września (środa)

9:15 – Płockie Studio Festiwalowe

9:30 – Wprowadzenie do filmu – Łukasz Maciejewski

9:40 – Wszystko dla mojej matki – reż. Małgorzata Imielska, 103 min.

11:20 – Spotkanie z gościem – Małgorzata Imielska, Zofia Domalik i Maria Sobocińska – prowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski

17:00 – Wprowadzenie do filmu – Maciej Gil

17:10 – Ojciec – reż. Kristina Grozeva i Peter Valchanov, 87 min.

18:35 – Dyskusja z widzami – prowadzi krytyk filmowy Maciej Gil

21:00 – Wprowadzenie do filmu – Maciej Gil

21:10 – Kraina miodu – reż. Tamara Kotevska i Ljubomir Stefanov, 87 min.

22:40 – Dyskusja z widzami – prowadzi krytyk filmowy Maciej Gil

 

24 września (czwartek)

9:15 – Płockie Studio Festiwalowe

9:30 – Wprowadzenie krytyka filmowego – Anita Piotrowska

9:40 – Jojo Rabbit – reż. Taika Waititi, 108 min.

11:30 – Dyskusja z widzami – prowadzi krytyk filmowy Anita Piotrowska

17:00 – Spotkanie – Książka na festiwalu – Marcel Woźniak, „Moja śmierć jest taka jak moje życie”. Biografia Leopolda Tyrmanda, 120 min.

21:00 – Wprowadzenie do filmu – Monika Mioduszewska-Olszewska

21:10 – 1917 – reż. Sam Mendes, 119 min.

23:00 – Dyskusja z widzami – prowadzi krytyk filmowy Monika Mioduszewska-Olszewska

 

25 września (piątek)

9:15 – Płockie Studio Festiwalowe

9:30 – Wprowadzenie do filmu – Artur Zaborski

9:40 – Monument – reż. Jagoda Szelc, 108 min.

11:25 – Spotkanie z gościem – Jagoda Szelc – prowadzi krytyk filmowy Artur Zaborski

16:00 – „Hulajnoga i parkowa ławka. Wszystko może się przytrafić (1995) w reż. Marcela Łozińskiego” – wykład dr Piotr Pławuszewski, 90 min.

17:30 – Przyznanie nagród za najlepszą audiodeskrypcję filmową na jubileuszowej X edycji Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, Płock 2020 (Płockie Studio Festiwalowe)

18:00 – Koncert – Marek Dyjak

 

Warszawa – #Możesz już się rejestrować!

Gdy skończy się Festiwal w Płocku, święto kultury dostępnej przeniesie się do stolicy. Festiwal Kultury bez Barier, organizowany pod hasłem #Możesz, trwał będzie od 25 września do 4 października. W tym roku czeka nas trochę nowości. Po pierwsze z powodu pandemii część wydarzeń odbędzie się online, inne będą organizowane stacjonarnie.

Po drugie – będzie międzynarodowo! Przygotowano wydarzenia dla osób posługujących się językiem angielskim i rosyjskim. No i po trzecie – motywem przewodnim tej edycji festiwalu będą murale, neony, transparenty, wlepki, różnego rodzaju interwencje artystyczne obserwowane na ulicach miast i miasteczek. Tego jeszcze w polskiej audiodeskrypcji nie było.

Poza tym bez zmian: pełna dostępność, różnorodność tematyczna i dobra zabawa! W tym roku będzie można zobaczyć wystawę „Spojrzenia Szymborskiej, zwiedzić Muzeum Polskiej Wódki (z degustacją), wysłuchać koncertu w ciemności, czy wybrać się na spacer do ogrodów Zamku Królewskiego. Oczywiście nie zabraknie też filmów i spektakli z audiodeskrypcją, a wśród nich takie tytuły jak: „Czarownice z Eastwick”, „Letnicy”, „Mężczyzna imieniem Ove”, „50 wiosen Aurory” i wiele innych.

Rejestracja już trwa, warto się spieszyć, bo za chwilę na niektóre wydarzenia będzie brakować miejsc.

Stołeczny festiwal organizują: Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty, Bemowskie Centrum Kultury.

Więcej informacji, pełen program oraz linki do rejestracji na poszczególne wydarzenia na stronie: http://www.fkbb.pl

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.