Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Mężczyźni widzą oczami, kobiety sercem! - Anna Kowalska

Jeśli tak jest, czy dla mężczyzn, którzy nie widzą, ważne jest to, co widoczne? Pytają o to innych? Świat zewnętrzny na pewno ich ciekawi, bo popularna prawda głosi, że mężczyźni lubią działanie, świat przedmiotów, a także funkcjonowania tych przedmiotów. Lubią wiedzieć, jak działa świat i przyczyniać się do działania tego świata. A oni sami w tym świecie lubią występować jako zdobywcy, przyczyniać się do zmian. Wygląd się do tego przydaje. Nie jest źle planować nowatorskie rozwiązania w przydomowym dresie, ale przedstawiać je warto w dobrze skrojonym garniturze. Świat widzi także twórcę i jego wygląd.

Jak to jest? Mężczyźni rozważają swój wygląd? Mają swój styl? Dziś mężczyźni korzystają przecież z usług kosmetyczek. Raczej nie po to, żeby salon kosmetyczny więcej zarobił. Moda męska jest również ważną gałęzią przemysłu. Dziś już facetowi wypada wykonywać zabiegi pielęgnacyjne u profesjonalistów. Faceci mogą robić nie tylko rzeźbę mięśni na siłowni, ale także maseczki. Mężczyźni chcą wyglądać. Chcą się podobać. Rozumieją, że trzeba się postarać i starają się. Niewidomi mężczyźni tak samo jak niewidome kobiety mają trudniej. Kontrola wyglądu, a także zaplanowanie wizerunku: doboru ubrań, a także dbanie o utrzymanie ich w czystości może sprawić kłopot każdemu, kto ma problemy ze wzrokiem. Widzimy czy nie, nie zawsze wiemy, skąd ta plamka na naszej garderobie. „Ojej, gdzie ja tak ubrudziłem te buty?”, słyszałam niejednokrotnie. U niewidomego nie będzie „ojej”, ponieważ pozostanie nieświadomy, że jego garderoba nie wygląda tak dobrze, jakby sobie tego życzył. Potrzebna jest większa kontrola. Pytamy zaufanych o stan stroju. Niewidomy Waldek pyta, zwłaszcza koleżanek z pracy, ponieważ zna je wiele lat. Poza tym im ufa. Są blisko, ale na tyle daleko, żeby powiedzieć twardo z dystansem: to dobre, a z tamtego zrezygnuj. Zdaniem Waldka mężczyźni, którzy wiodą swoje życie w samotności, mniej dbają o wygląd. Nie wykształcają potrzeby wyglądania, ponieważ nie mają dla kogo. Nikt im nie powie, że to ważne, bo nie ma kto. Waldek mówi, że lepiej ubranym niewidomym chętniej pomagają: „Nawet dzień dobry pierwsi powiedzą”. Niewidomy, źle ubrany facet potwierdza stereotyp: „Jestem niewidomy, więc słaby, dziwny, oderwany od rzeczywistości, nie mam kontroli nad własnym strojem”. A męska siła to nie tylko mięśnie, to także radzenie sobie na pustyni, w dżungli i ze strojem w ciemności. Ten strój to czyste buty, odpowiednia kolorystyka, fryzura, to – jak u każdego – strój adekwatny do sytuacji, wieku, wykonywanego zawodu. Widzisz czy nie, bądź spójny. Strój pomoże pokazać, że jesteś jak wszyscy mężczyźni.

Anna Kowalska

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.