Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

KolejLove - podróż w towarzystwie

Podróże koleją, zwłaszcza dłuższe, stanowią często wyzwanie dla osób niepełnosprawnych, w szczególności tych w stopniu znacznym. Napotykane problemy dotyczą zarówno przemieszczania się po dworcu, wsiadania i wysiadania z pociągu, jak i znalezienia właściwego miejsca w pociągach objętych rezerwacją. Kolej co prawda zapewnia możliwość asysty, ale dotyczy to tylko samej podróży, a nie fazy przed i po niej – np. odprowadzenie na przystanek autobusowy. Dlatego właśnie powstał portal „Podróże KolejLove” (https://www.podrozekolejlove.pl) – elektroniczna platforma pozwalająca na kojarzenie ze sobą pełnosprawnych i niepełnosprawnych pasażerów udających się w tym samym kierunku i czasie.

 

Platforma ma formę klasycznej strony internetowej oraz wersję mobilną, dostępną na smartfony i tablety. Działa na podobnych zasadach co już istniejące portale, które kojarzą kierowcę samochodu i współpasażerów.

Korzyść z „kolejlovej” podróży jest obopólna, ponieważ opiekun, jadąc razem z osobą niepełnosprawną, ma prawo do zakupu tańszego biletu. Ona z kolei może liczyć na wsparcie w zakresie poruszania się po dworcu, wsiadania, wysiadania z pociągu czy odprowadzenia w miejscowości docelowej do konkretnego punktu. Dokładny zakres wsparcia ustalany jest indywidualnie pomiędzy podróżnikami poprzez czat dostępny na stronie internetowej.

Platforma w żaden sposób nie pośredniczy w zakupie biletów na przejazd.

Osoba niepełnosprawna, zainteresowana wsparciem w podróży, powinna mieć ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności znacznym (wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności) lub równoważne: o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji (wydane przez ZUS lub KRUS ) wraz z dokumentem ze zdjęciem lub/i legitymacją poświadczającą stopień niepełnosprawności. Może to być również orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym ze względu na wzrok − 04-O (wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności). Osoba, która chce pomóc w trakcie podróży, powinna być pełnoletnia.

Platforma „Podróże KolejLove” powstała dzięki wsparciu udzielonemu w ramach projektu Inkubator Innowacji Wielkich Jutra“ (Temat: Usługi opiekuńcze dla osób zależnych), wdrażany w ramach IV Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (Działanie 4.1: Innowacje społeczne), na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej o projekcie na stronie: https://www.podrozekolejlove.pl/innowacje.php.

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.