Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Jedyny taki kiosk - Barbara Zarzecka

To jedyne tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce. Umożliwia osobom niewidomym pełniejszą orientację w ogólnej sytuacji kraju, wyrównuje szanse w dostępie do informacji, przekazuje wiedzę, zapewnia rozrywkę i wypełnia wolny czas. Mowa o e-kiosku prowadzonym przez Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”, serwisie, w którym osoby z dysfunkcją wzroku mogą bezpłatnie poczytać ogólnodostępne czasopisma w dostępnej dla siebie formie. Warto zostać jego użytkownikiem.

 

Okno na świat

Serwis został stworzony w 2009 roku przez Instytut Maszyn Matematycznych (IMM) we współpracy z Fundacją Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt” oraz Mazowieckim Stowarzyszeniem Pracy dla Niepełnosprawnych „De Facto”. Od tego czasu znacznie się rozwinął, dziś korzysta z niego już ponad trzy i pół tysiąca osób niewidomych i słabowidzących, które wypowiadają się o nim z uznaniem. Wiele ciepłych słów pod adresem tego przedsięwzięcia padło w 2018 roku, kiedy projekt nie otrzymał dofinansowania z PFRON-u, wtedy jego użytkownicy z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w akcję „Ratujmy Kiosk z prasą”.

– Nie wyobrażam sobie już życia bez kiosku. Dla mnie, jako aktywnego zawodowo tłumacza ustnego i pisemnego, kluczowe jest bycie na bieżąco z wydarzeniami politycznymi, gospodarczymi, społecznymi i kulturowymi w kraju oraz za granicą. Dlatego prenumeruję kilka tytułów w kiosku, które regularnie czytam. Pomaga mi to nie tylko w pracy na rynku, lecz także w kształceniu studentek i studentów przekładu konferencyjnego. Śledzenie bieżących wydarzeń oraz powiększanie zasobów tak zwanej wiedzy ogólnej to podstawowe zadania tłumacza, o których non stop mówimy na zajęciach. Bez kiosku De Facto sam nie będę mógł być na bieżąco z tymi wszystkimi wydarzeniami, przez co spadnie również moja skuteczność jako dydaktyka” – pisał na przykład pan Wojciech.

– Wsparcie, jakie otrzymaliśmy, odnowiło i umocniło w nas przekonanie o istotnym znaczeniu Kiosku w zapewnieniu polskim osobom niewidomym dostępu do czasopism z otwartego rynku prasowego. Zaangażowanie czytelników w akcję „Ratujmy Kiosk z prasą”, listy poparcia skierowane do PFRON i wsparcie finansowe w postaci darowizn, odbieramy jako wyraz zaufania dla naszego działania – pisali wtedy przedstawiciele władz stowarzyszenia.

Kiosk jest ceniony nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej, w 2017 roku otrzymał European Citizens’ Prize – Europejską Nagrodą Obywatelską przyznaną przez Parlament Europejski.

 

Na półkach e-kiosku

W ofercie Kiosku z prasą dla niewidomych jest ponad sześćdziesiąt tytułów: szesnaście dzienników (jak „Puls Biznesu” czy „Dziennik Gazeta Prawna”), dziesięć tygodników (m.in. „Polityka”, „Wprost”, „Gość Niedzielny” czy „Auto Świat”), cztery dwutygodniki (aktualne numery jedynie „Z życia wzięte”) oraz trzydzieści sześć miesięczników (np. „Zwierciadło”, „Charaktery”, „Podróże”, „Gitarzysta”, „Komputer Świat” czy „M jak Mama”). Niedawno do oferty e-kiosku dołączono „ Tygodnik Powszechny” – periodyk ukazujący się od 1945 roku. – To katolickie pismo społeczno-kulturalne redagowane w Krakowie. Adresowane jest do czytelników szukających głębszych treści, zainteresowanych dialogiem i kulturą. Prezentuje otwarte spojrzenie na chrześcijaństwo. Teksty jego autorów niejednokrotnie dają początek szerokiej ogólnopolskiej debacie. Poruszane są w nim tematy społeczne, polityczne, dotyczące wiary i teologii. W środku znajdziemy także rysunki satyryczne Bartosza Minkiewicza, bogate reportaże i ciekawe wywiady – informuje Stowarzyszenie. Od początku lutego br. w e-kiosku opublikowano zawartość czterech numerów „Tygodnika Powszechnego”.

 

Jak zostać czytelnikiem e-kiosku

Wszystkie artykuły w wersji tekstowej dostępne w tym serwisie są czytelne dla oprogramowania udźwiękawiającego, z którego korzystają osoby niewidome. Można je czytać online, bezpośrednio ze strony, logując się za pomocą swojego hasła. Poszczególne tytuły da się także zaprenumerować, tak by przychodziły bezpośrednio na skrzynkę e-mailową lub tradycyjną pocztą w postaci płyty CD. Czasopisma są dostępne w wersji tekstowej, dźwiękowej i brajlowskiej.

Użytkownik serwisu musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu wzroku. By się zarejestrować, należy wypełnić formularz dostępny na stronie www.ekiosk.defacto.org.pl, wydrukować go i przesłać na adres: Stowarzyszenie „De Facto” 09-400 Płock, ul. Małachowskiego 4b/3. Administrator serwisu niezwłocznie po otrzymaniu formularza dokona aktywacji konta, o czym prenumerator zostanie poinformowany e-mailem. Do e-kiosku można się również zapisać poprzez serwis wypożyczeni Działu Zbiorów dla Niewidomych GBPiZS (https://wypozycz.dzdn.pl). Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronach: https://www.defacto.org.pl/kiosk3.html oraz https://ekiosk.defacto.org.pl/ekiosk

Kontakt: biuro@defacto.org.pl

 

Projekt „Kiosk z prasą dla osób niewidomych” dofinansowano ze środków PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Barbara Zarzecka

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.