Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Pies przewodnik

Niniejszy artykuł stanowi źródło informacji na temat praw i obowiązków osoby niewidomej, która porusza się w asyście psa asystującego (przewodnika). Poza tym w artykule zawarte zostały informacje i wskazówki dla osób niewidomych chcących ubiegać się o psa przewodnika na terenie Polski.

Posiadając psa przewodnika bardzo ważną kwestią jest znajomość przepisów regulujących prawa i obowiązki właściciela. Unikniemy w ten sposób naruszeń oraz nie pozwolimy na ewentualne próby dyskryminowania nas z powodu przemieszczania się z psem asystującym.

Warto jest więc posiadać w portfelu treść ustawy regulującej prawa osoby niewidomej w asyście psa przewodnika.

Poniżej zamieszczone zostały przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, które gwarantują osobom niewidomym wchodzenie do każdego miejsca o charakterze publicznym:

Art. 20a.

  1. Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu:

    1) do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych;

    2) do parków narodowych i rezerwatów przyrody;

    3) na plaże i kąpieliska.

  2. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również w środkach transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego oraz w innych środkach komunikacji publicznej.
  3. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie zwalnia osoby niepełnosprawnej z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.
  4. Warunkiem skorzystania z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1 i 2, jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.
  5. Z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1 i 2, może korzystać trener psa szkolonego na psa asystującego na podstawie zaświadczenia wydanego przez podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących.
  6. Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.

Przestrzeganie powyższych przepisów nie jest tak oczywiste, jak wymaga tego ustawa. Właściciele psów przewodników borykają się wielokrotnie z trudnościami w miejscach publicznych, które wynikają z obecności asystującego psa. Przyczyną owych zajść jest brak znajomości praw dotyczących psa przewodnika, ale też brak dobrej woli ze strony osób sprawnych. Hucznie brzmiąca integracja zderza się często z rzeczywistym obrazem społeczeństwa i jego brakiem tolerancji wobec osób z niepełnosprawnościami.

Księża biskupi zebrani na 351 zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 8 – 9 marca 2010 r., celem ułatwienia uczestnictwa osób niewidomych w Eucharystii i pozostałych aktach kultu Bożego, podjęli decyzję o możliwości wprowadzania przez te osoby psów przewodników do świątyń.

Osobiście poruszam się w towarzystwie psa przewodnika od ponad dwóch lat i przyznam, że nie ominęły mnie przykre komentarze zabraniające mi wstępu z psem do miejsc publicznych. Jednak sytuacje te były incydentalne i dochodziło do nich w pierwszych tygodniach naszego wspólnego poruszania się po mieście. Społeczeństwo, początkowo zaintrygowane, przyzwyczaiło się do psa w banku, kościele czy w tramwaju. Z mojego doświadczenia wynika, że przypadkowi spacerowicze bardzo chętnie pomagają osobom proszącym o to. Cieszy mnie ten fakt, gdyż jest dowodem na rosnącą świadomość polskiego społeczeństwa.

Ubieganie się o psa przewodnika na terenie Polski.

Fundacje, w których można ubiegać się o psa przewodnika:

  1. Fundacja LABRADOR w Poznaniu.
  2. Fundacja VIS MAIOR – Pies Przewodnik. w Warszawie.

Zachęcam do odwiedzenia strony powyższych fundacji w celu zdobycia wyczerpujących informacji o procedurze ubiegania się o psa przewodnika. Co roku w ramach ogłaszanych przez PFRON konkursów na zadania zlecone można się ubiegać o środki na szkolenie psów asystujących. Ilość organizacji, w których można będzie ubiegać się o posa może ulegać zmianom.

Izabela Wasilewska, lingwista, pracownik Fundacji „Trakt”

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu TYFLOSERWIS - INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.