Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Spacer po stołecznych obiektach dostępnych - Agata Pisarska

Proponujemy przegląd kilku wybranych warszawskich placówek kulturalnych, które mają w swojej ofercie propozycje także dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Warto wiedzieć, z czego możemy skorzystać podczas weekendowego odpoczynku bądź w czasie okazjonalnej wizyty w Warszawie, na przykład podczas nadchodzących ferii.

Muzeum Warszawy

Już samo położenie Muzeum Warszawy zachęca do tego, by zwiedzanie rozpocząć właśnie od niego. Znajduje się ono bowiem na Rynku Starego Miasta, przy ul. Nowomiejskiej nr 4, 6 i 8. Cały ten teren wchodzi w skład pomnika historii „Warszawa – zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem”. Jest to równocześnie północna pierzeja Rynku Starego Miasta, najlepiej zachowana po zniszczeniach II wojny światowej. Co ciekawe, to także autentyczne, w części dwukondygnacyjne piwnice oraz trzy zachowane drewniane polichromowane stropy z połowy XVII i XVIII wieku. Są one unikatowe w skali całego Starego Miasta.

W placówce odbywają się lekcje muzealne dla osób z różnymi niepełnosprawnościami oraz oprowadzania po nim. W windach jest sygnalizacja dźwiękowa, a w toaletach – system przywoławczy. Mapy tyflograficzne każdego piętra Muzeum dostępne są bezpłatnie, są one opatrzone opisami w druku powiększonym i w piśmie Braille’a. Z wybranymi eksponatami można zapoznać się dzięki audiodeskrypcji. Także strona internetowa muzeumwarszawy.pl dostosowana jest do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.

Jak informuje Katarzyna Szafrańska, główna specjalistka ds. dostępności Muzeum Warszawy, w kinie Syrena w stałej ofercie jest film dokumentalny „Warszawa nie zapomni” z audiodeskrypcją. Ścieżka zwiedzania „Dotknij Warszawy” została specjalnie stworzona z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku, tak aby mogły one dotknąć poszczególnych obiektów.

W 2020 roku planowane są w Muzeum raz w miesiącu spotkania dla osób z danym rodzajem niepełnosprawności. Informacji tych należy szukać na stronie internetowej, gdzie będą zapowiadane na bieżąco.

W filii Muzeum Warszawy, jaką jest Muzeum Warszawskiej Pragi, jeszcze do 23 lutego 2020 roku dzieci mogą skorzystać z wystawy „Praga sensorycznie”. Wszystkie obiekty wystawy, a są to najbardziej charakterystyczne budynki i miejsca prawobrzeżnej Warszawy z okresu XIX i XX wieku, można poznawać wszystkimi zmysłami – węchem, słuchem i dotykiem.

Osoby z niepełnosprawnością i ich asystenci mogą zwiedzić indywidualnie Muzeum Warszawy bezpłatnie.

Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od kilku lat realizuje program „Muzeum dostępne”. Oferta tej placówki dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym dla osób z dysfunkcją wzroku, opisana jest na stronie internetowej www.polin.pl. Mogą one tam odsłuchać audiodeskrypcji wystawy stałej i czasowej, która też wgrana jest na audioprzewodniki.

W Centrum Informacji Historycznej w Muzeum można znaleźć tyflografiki wybranych obiektów z wystawy stałej i czasowej z opisami w brajlu. Opisy tyflografik można również pobrać ze strony Muzeum.

Jak mówi Wioleta Jóźwiak, koordynatorka ds. dostępności w Muzeum POLIN, pracownicy obiektu są cyklicznie szkoleni z savoir vivre’u wobec osób z niepełnosprawnościami. Muzeum realizuje także warsztaty edukacyjne dla całych rodzin z różnymi rodzajami niepełnosprawności jak np. Dzień Matki, podczas którego odbyło się zwiedzanie wystawy czasowej z animatorami, warsztaty i wspólne czytanie „Króla Maciusia Pierwszego”. Zrealizowano także zajęcia multisensoryczne – warsztaty twórcze i kulinarne – dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością.

Osoby niepełnosprawne mogą zakupić bilet ulgowy na wystawy, a ich asystent ma wstęp bezpłatny. Natomiast grupy osób niepełnosprawnych mogą bezpłatnie zwiedzać Muzeum POLIN z przewodnikiem. W czasie zwiedzania można skorzystać także z pomocy asystenta.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum powstało w 2004 roku, by upamiętnić tych, którzy oddali życie w walce o wolną Polskę. Tutaj również obowiązują bilety ulgowe dla osób z niepełnosprawnością oraz bezpłatny wstęp dla ich asystenta. Audioprzewodnik pomaga osobom z niepełnosprawnością wzroku poznać niemal całą ekspozycję obiektu. Natomiast w Sali Małego Powstańca znajduje się kilkanaście zabytkowych przedmiotów jak, np. hełm, granaty, naboje, opaska, blaszka obozowa, które można poznawać dotykiem. Osoby niewidzące mogą umawiać się także na zwiedzanie obiektu z przewodnikiem.

Jak poinformowała Maja Pszczółkowska z Muzeum Powstania Warszawskiego, wciąż prowadzone są prace nad udostępnieniem oferty Muzeum do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Muzeum Łazienki Królewskie

Zespół pałacowo-ogrodowy został założony przez Stanisława Augusta w XVIII wieku, a swoją nazwę wziął od barokowego pawilonu Łaźni. Wybudowano go w latach osiemdziesiątych XVII wieku na polecenie Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Przebudowany zaś został przez Stanisława Augusta na Pałac na Wyspie.

Łazienki Królewskie, podobnie jak Muzeum POLIN, realizuje program „Muzeum dostępne”. Jest to muzeum rezydencjonalne, które łączy budynki zabytkowe z historycznymi ogrodami.

Zwiedzanie warto rozpocząć od Królewskiej Formierni – Centrum Edukacji Artystycznej w Starej Oranżerii. Jest to przestrzeń dostępna, którą można poznawać wieloma zmysłami. Zajęcia edukacyjne prowadzone są także na zewnątrz, pomaga w tym system mobilnych odbiorników wraz z pętlami indukcyjnymi. Korzystają z niego także do audiodeskrypcji osoby z niepełnosprawnością wzroku.

Dostępna jest także aplikacja mobilna „Stara Oranżeria”, która zawiera m.in. multimedia i audiodeskrypcję. Aplikację można pobrać na telefon lub skorzystać z niej na tablecie wypożyczonym w Muzeum. Kanał YouTube Łazienek również zawiera dostępne treści.

W Starej Oranżerii, w Królewskiej Galerii Rzeźby znajdują się gipsowe kopie rzeźb z kolekcji muzeum, które przeznaczone są do poznawania dotykiem.

W Królewskiej Formierni organizowane są warsztaty, gdzie każdy, niezależnie od rodzaju niepełnosprawności i zdolności, może wykonać odlew wybranego motywu czy ornamentu. Ma to służyć lepszemu zrozumieniu procesu powstawania rzeźb gipsowych.

Pracownicy Muzeum w Łazienkach są szkoleni z obsługi gości z niepełnosprawnością.

W 2018 roku na terenie Łazienek Królewskich powstało Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie można poznać florę i faunę Łazienek. Pomoce dotykowe i edukacyjne, np.: odlewy gipsowych ptaków zamieszkujących Łazienki, zestawy tropów zwierząt, konturów liści i przekrojów pni drzew są wykonane z materiałów naturalnych. Są tam także pomoce sensoryczne, przyrządy optyczne, pętle indukcyjne, ekrany powiększające, mobilne zestawy do audiodeskrypcji, słuchawki do tłumienia hałasu dla osób ze spektrum autyzmu czy naturalne materiały do dotykania.

Przed odwiedzeniem Muzeum w Łazienkach warto sprawdzić na stronie, zgodnej z wytycznymi WCAG 2.0. www.lazienki-krolewskie.pl harmonogram wydarzeń i zapisać się na zajęcia, gdyż obiekty edukacyjne nie są czynne codziennie. Warto tam także sprawdzić dogodny dojazd do Muzeum oraz trasy dojścia do poszczególnych budynków ze względu na rozległy obszar Łazienek Królewskich.

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Zachęta to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, którego celem jest upowszechnianie sztuki współczesnej i prezentowanie najciekawszych jej przejawów w XX i XXI wieku. Gmach, w którym mieści się Galeria, przetrwał wojnę, dostosowanie więc tego historycznego obiektu do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami nie było łatwe.

Wystawy zmieniają się w Zachęcie co dwa miesiące, dlatego też Galeria proponuje raz w miesiącu oprowadzanie po nich z audiodeskrypcją na żywo oraz pomocami dotykowymi. Ponieważ organizatorzy zdają sobie sprawę, że nie każdy może skorzystać z wyznaczonego terminu, organizowane są także oprowadzania indywidualne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Na stronie www.zacheta.art.pl osoby z niepełnosprawnością wzroku znajdą informację do odsłuchania, jak dojechać do Zachęty. Jest tam także audiodeskrypcja wybranych prac z kolekcji Galerii.

Zespół Zachęty, włącznie z pracownikami ochrony, jest szkolony z obsługi gości z niepełnosprawnością, ale także z podstaw audiodeskrypcji i tworzenia pomocy dotykowych.

 

Zapraszamy do korzystania z oferty tych obiektów.

Agata Pisarska

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.