Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

„Opiekun szyty na miarę” - Renata Nowacka-Pyrlik

Przed dwoma laty ukazał się mój artykuł poświęcony chorobom otępiennym „Oswoić demencję” oraz wywiad z panią Marzeną Wójcicką „Organizacja życia rodziny w obliczu choroby otępiennej” („Tyfloserwis”, 2017). A ponieważ tematyka ta wciąż jest aktualna i nie omija także osób niewidomych, słabowidzących oraz członków ich rodzin, to chciałabym znów wrócić do tego trudnego, złożonego, i niestety… czasem nadal wstydliwego w świadomości społecznej problemu. Wracać do niego warto, choćby dlatego, że wraz z gwałtownym zjawiskiem starzenia się społeczeństwa wzrasta także prawdopodobieństwo zachorowania na którąś z chorób otępiennych wśród naszych bliskich.

Tym razem okazją do ponownego przyjrzenia się tej problematyce jest ukazanie się książki autorstwa Marzeny Wójcickiej i Joanny Szczuki „Opiekun szyty na miarę” adresowanej do opiekunów osób chorych.

Pozycja ta przyciąga wzrok niebieską okładką i przemyślaną grafiką (ciepłe barwy, wyraźne postaci starszych osób, dość duża czcionka i wyróżnienie najważniejszych kwestii), ale najważniejsze co jest w środku. Znajdziemy tam przede wszystkim informacje i porady, mogące okazać się niezwykle przydatne podczas sprawowania opieki nad bliską osobą dotkniętą chorobą otępienną.

Jak piszą autorki: „Celem poradnika jest upowszechnienie wiedzy na temat prawidłowej organizacji opieki nad osobami z chorobami otępiennymi oraz udzielenie wsparcia ich opiekunom. Konkretne rady wskażą, jak można polepszyć relacje z chorym, co może poprawić jakość życia zarówno osób żyjących z otępieniem, jak i ich bliskich”.

Obie panie, mając długoletnie doświadczenie w pracy z osobami chorymi, jak również z ich opiekunami (rodzinnymi i zawodowymi), dzielą się nim w bardzo przystępny i praktyczny sposób. Udzielając profesjonalnych informacji dotyczących objawów chorób otępiennych, radzą, do jakich specjalistów należy się udać w celu ich zdiagnozowania, ale też, jak rozmawiać z chorym, który nie chce iść do lekarza. Piszą między innymi o tym, jakie kroki warto podjąć po usłyszeniu diagnozy, jak dostosować pomieszczenia do potrzeb i możliwości osób chorych, w jaki sposób utrwalać czynności życia codziennego, jak spędzać z chorym wolny czas. Poruszona jest problematyka związana z bezpieczeństwem prawnym (np. pełnomocnictwo, ubezwłasnowolnienie), także z zapewnieniem pomocy opiekunom, narażonym na wypalenie czy depresję.

Pozycję tę wydała Fundacja na rzecz Standardów Opieki w Chorobach Otępiennych „Wyspy Pamięci” w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Osób Starszych ASOS na lata 2014-2020.

Niestety, książka wydana w nakładzie tysiąca egzemplarzy, jak należało przypuszczać, bardzo szybko się rozeszła; obecnie czynione są starania o dodruk. Dobrą informacją jest jednak fakt, że osoby zainteresowane polecaną publikacją mogą ją pobrać bezpłatnie, w formacie PDF, bezpośrednio ze strony wyżej wymienionej Fundacji. Wystarczy wpisać w przeglądarce internetowej: www.wyspypamieci.com.pl

Jednocześnie, będąc na stronie tej organizacji, warto zapoznać się z innymi prezentowanymi na niej działaniami na rzecz chorych i ich rodzin.

Renata Nowacka-Pyrlik

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników


Artykuł publikowany w ramach projektu „TYFLOSERWIS 2018–2021 INTERNETOWY SERWIS INFORMACYJNO-PORADNICZY", dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.