Treść strony

Podaruj nam 1,5 procent swojego podatku

 

Leki - segregowanie i podawanie

Wszyscy od czasu do czasu mamy do czynienia z lekami. Przy różnorodności stosowanych specyfików często gubimy się, zapominamy o niektórych lekach, o odpowiednim dawkowaniu i porach ich zażywania.

Niekiedy zbyt pochopnie sięgamy po leki, zwłaszcza te przeciwbólowe. Zastanówmy się, o czym musimy pamiętać, aby nie szkodzić sobie przez przyjmowanie nieodpowiednich leków lub nieprawidłowe dawkowanie leków właściwych.

Nie leczmy się sami. To zwykle nie jest dobre postępowanie. Przyjmujmy tylko leki zapisane przez lekarza.

Będąc u lekarza specjalisty prośmy o dokładne wyjaśnienie i napisanie na kartce, jak należy stosować zalecone medykamenty. Jeśli leczymy się u kilku specjalistów, pamiętajmy mówić o tym każdemu z nich. Unikniemy wówczas powtarzania się leków o podobnym działaniu albo wręcz wzajemnie wykluczających się.

Zaopatrzeni w kilka recept, nie zapominajmy, że ważne są one miesiąc od daty wystawienia.

Leki należy przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu np. na drzwiach lodówki. Umieszczajmy je również w miejscu trudno dostępnym dla dzieci, gdyż niekiedy pastylki są podobne do cukierków.

Rozpiskę z podawaniem leków (napisaną flamastrem drukowanymi literami) umieśćmy w widocznym miejscu np. przyczepmy magnesem do lodówki. Rozpoznawanie leków w listkach ułatwi przechowywanie ich w odpowiednich pojemniczkach, które należy oznaczyć kolorem lub recepturką. Niekiedy wystarczy zapamiętać kształt pojemniczka.

Dawkę dzienną możemy przygotować w odpowiednich pojemnikach z przegródkami – rano, południe, wieczór. Można je kupić w aptekach. Syropy możemy dawkować bezpośrednio z butelki. Unikniemy wówczas trudności w odmierzaniu dawki. Ten sposób stosujmy tylko wtedy, gdy z leku korzysta jedna osoba. Krople doustne natomiast możemy podawać kroplomierzem bezpośrednio na język. Łatwiej wówczas odliczyć ilość. Jeżeli musimy rozcieńczyć krople, np. ze względu na intensywny, nieprzyjemny smak, warto wiedzieć, ile kropel mieści się na łyżeczkach różnych rozmiarów. Jeśli krople doustne przelejemy do małego słoika, ułatwimy sobie nabieranie ich łyżeczką. W przypadku kropli do oczu musimy pamiętać nie tylko o systematycznym zakraplaniu, ale również o podawaniu ich w odpowiednim miejscu oka. Najlepiej robić to w pozycji leżącej, z głową odchyloną do tyłu. Wówczas łatwiej krople wpuścić w worek spojówkowy tj. na środek dolnej odchylonej powieki. Wtedy możemy być pewni, że pozostanie w oku odpowiednia dawka. Jeżeli są to krople jaskrowe, może warto byłoby wcześniej przećwiczyć zakraplanie np. na Lacrimalu (sztuczne łzy).

Ważna jest systematyczność podawania leków, dlatego możemy łączyć ją z porą posiłków. Wówczas łatwiej będzie pamiętać.

Sprawdzajmy również datę ważności leków, niektóre nie mogą być kupowane na zapas.

Mam nadzieję, że moje uwagi pomogą Państwu w radzeniu sobie z lekami, choć wszystkim życzę, żeby nie było to potrzebne.

Grażyna Machura

Błąd: Nie znaleziono pliku licznika!Szukano w Link do folderu liczników