Treść strony

Od lewej znak Funduszy Europejskich złożony z symbolu graficznego, nazwy Fundusze Europejskie oraz odwołania do Programu Regionalnego; w środku flaga Polski z napisem Rzeczpospolita Polska następnie logo promocyjne Mazowsza złożone z ozdobnego napisu Mazowsze oraz podpisu Serce Polski; zestaw podstawowy zamyka znak Unii Europejskiej złożony z flagi Unii Europejskiej i napisu Unia Europejska oraz Europejski Fundusz Społeczny. Napisy znajdują się po lewej stronie flagi.

 

Do czego zdolny jest pies?

Pies udomowiony został przed tysiącami lat i ciągle człowiek odkrywa jego nowe możliwości. Z pewnością Czytelnicy wiedzą niemal wszystko o psach. Ale może warto zebrać te wiadomości i poinformować o nowo odkrytych. Te znane zostaną tylko wymienione, nowo odkryte omówione.
Wymieniamy:

  • pies jako dozorca,
  • pies jako myśliwy i to o różnych specjalizacjach – do polowania na ptactwo wodne, do polowania na lisy, na zające, na grubą zwierzynę,
  • pies jako pasterz owiec, bydła, koni,
  • pies jako siła pociągowa – w Arktyce psie zaprzęgi i nie tylko,
  • pies jako ratownik górski – patrolujący szlaki w Alpach z termosem gorącego wina, które da wypić tylko człowiekowi bliskiemu zamarznięcia,
  • pies jako ratownik ludzi zasypanych przez lawiny czy zawalające się budynki,
  • pies jako detektyw – tropiciel przestępców, wykrywający narkotyki i materiały wybuchowe,
  • pies jako obrońca,
  • pies jako przewodnik niewidomego,
  • pies jako przyjaciel człowieka, towarzysz, maskotka.

To chyba tyle, nie jest tego mało. A teraz nowsze możliwości psów. Ostatnio trwają przygotowania psów do pracy w służbie zdrowia. Otóż okazuje się, że pies może być dobrym diagnostykiem w onkologii. Psy potrafią wyczuć choroby nowotworowe. Z pewnością obwąchanie przez doktora-psa jest tańsze i przyjemniejsze od skomplikowanych badań z pobieraniem wycinków włącznie. Ostatnio psy są szkolone na osobistych asystentów osób niepełnosprawnych. Nie dotyczy to niewidomych, ale z pewnością jest interesujące. Taki osobisty asystent potrafi włączyć i wyłączyć telewizor oraz odebrać telefon i podać słuchawkę swemu panu. Potrafi też wykonywać wiele innych czynności: podać upuszczony przedmiot, zdjąć panu kapcie i czapkę, przynieść niektóre przedmioty. Potrafi nauczyć się wykonywania około 80 różnych komend. Dla osoby, która nie porusza się samodzielnie, ma ograniczone ruchy rąk, nie wstaje z łóżka lub fotela, jest to wspaniała pomoc. Wiele potrafi i wiele może. Ponadto jest cierpliwym przyjacielem, wiernym i oddanym.
Niech żyje pies! Byle nie dowiedział się o tym życzeniu Stary Kocur. Mógłby pazury pokazać.

Stanisław Kotowski